BIM Z BUDOWNICTWA DO NOWYCH BRANŻ - NOWA JAKOSC PRACY I ŻYCIA

BIM termin „building information modelling” to nie tylko oprogramowanie ale filozofia i system pracy z całościowymi informacjami związanymi z inwestycją budowlaną. BIM sięga poza czas planowania i budowy i jest wykorzystywany podczas codziennej eksploatacji budynku, przeglądów, napraw i przebudowy aż do fazy wyburzenia i racjonalnego odzyskania z odpadów - materiałów do ponownego wykorzystania.

BIM to narzędzie do optymalizacji współpracy wielu specjalistów, podwykonawców pracujących na placu budowy. W nim skupiają się i wszystkie uwagi, poprawki i zmiany dając zawsze aktualny obraz projektu.

Sercem BIM jest system IT i pozwalający na prezentację różnorodnych danych w warstwach  '' od ogółu do szczegółu '' zaczynając od warstwy najłatwiej przyswajalnej - czyli graficznej, zdjęciowej, video, projektowej a idąc dalej do tekstów, tabel, wzorów i wyliczeń oraz zapisów paragrafów umów. A wszystko to zawsze umieszczone w kontekście do konkretnego miejsca w inwestycji i czasu w harmonogramie prac.

Idee systemu BIM pierwotnie używanego dla budownictwa kubaturowego można zastosować dla mniejszych inwestycji budowlanych - nawet dla domów prywatnych jednak najciekawszym kierunkiem zastosowań jest wyjście poza branże budowlaną. Używanie całościowej dokumentacji technicznej podczas budowy i serwisu maszyn i urządzeń, używanie całościowej wiedzy o stanie zdrowia podczas leczenia pacjentów w szpitalu, leczenia zwierząt u weterynarzy, stosowanie informacji o postępach w nauce i predyspozycjach uczniów podczas lekcji i ćwiczeń  ... itd

Czyli używanie całościowej aktualnej wiedzy na danym stanowisku, w danym miejscu z danym obiektem lub osobą daje możliwość i szansę podejmowania najlepszych z możliwych decyzji i działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pomysł NOWA ZEBRA plus 2